Co je to macramé

macrame-nastenna-dekorace-madelaine

 

 

Macramé (česky drhání) je nejstarší textilní technika ručního vázání uzlů, pomocí kterých vznikají rozmanité textury, geometrické ozdobné obrazce a ornamenty.

Toto řemeslné umění získalo v dnešní době znovu popularitu a využívá se k vytváření nástěnných bytových dekorací, závěsů na květináče, šperků a mnoho dalších krásných dekorativních předmětů.

 

Tento styl mě okouzlil pro svou jedinečnou originalitu a nekonečné možnosti zdobení. Využívám ho nejen na macramé dekorace na dřívku, ale také nádherně vyniká na mých lapačích snů.

 

 

macrame-lapac-snu

 

 

Historie macramé

Techniku macramé přinesli do Evropy Maurové přes Španělsko asi ve 13. století, ale svůj původ má v arabských krajinách. Jedno z prvních zaznamenaných použití uzlů ve stylu macramé se objevilo v řezbách Babyloňanů a Asyřanů. Arabští tkalci používali tuto metodu ke zdobení okrajů koberců, šál a tkaných gobelínů třásněmi.

 

Slovo macramé je odvozeno z arabského "migramah" – ozdobné třásně nebo okrasný lem. Podle jiných pramenů pochází z tureckého "magrama" – vyšívaný šáteček anebo ubrousek.

Ve středověku se drháním zhotovovaly z jemných lněných a hedvábných nití krajky. Velmi populární se stalo ve viktoriánském období v 19. století v Anglii, kdy mnoho domácností zdobily macramé třásně ubrusy, přehozy a závěsy.

 

Macramé bylo také oblíbenou činnosti námořníků, kteří při svých plavbách vytvářeli sítě na spaní, opasky nebo zdobení lodních zvonů. Díky nim se rozšířilo po celém světě a promísilo se s místními tradicemi.

 

 

 

macrame-dekorace-madelaine

 

 

 

V 70. letech získalo drhání znovu velkou oblibu, ale v 80. letech brzy vyšlo z módy. Dnes se opět vrací v nové moderní podobě a v různých designech krášlí interiéry v bohemian, hygge a skandi stylech bydlení.

Vznikají umělecké macramé nástěnné dekorace, závěsy na květináče, lapače snů, houpací sítě, závěsná křesla, síťové tašky, polštáře, macramé pírka, šperky, přívěšky a další krásná díla, která využívají kreativních možností macramé uzlů.

 

Každý tvůrce vytváří jiné osobité variace a tak přicházejí na svět nové a nenapodobitelné originály. V dnešní době se používají krásné šňůry z recyklované bavlny, které jsou příjemné na dotek a vytvářejí útulnou domácí atmosféru.

 

 

 

Krásné snění, noční i denní 

Monika

 

 

Líbil se ti článek? Poděl se o něj s ostatními, jistě někoho obohatí. Za jeho sdílení ti děkuji. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení